Project Kořeny (Roots)
Socrates
english version

Zpět na úvodní stránku

Bedřich Smetana

Českou hudbu můžeme přirovnat k obrovskému stromu, který se každý rok rozrůstá, protože roste z talentů českých hudebníků. Má širokou historii a také trochu ovlivnila hudbu světovou. Mnoho českých skladatelů se proslavilo, ale asi žádný nedosáhl takové slávy jako Bedřich Smetana. Smetana nepřišel do hudební pouště, hudba se v Čechách vyvíjela už tisíce let, rozvíjela se lidová píseň, typické lidové tance, komorní hudba, dokonce i opery. Smetana, jakoby vyrostl z těchto kořenů, shrnul ve své tvorbě všechny prvky typické pro českou hudbu. Nicméně jeho cíl bylo vytvořit tu nejoriginálnější a vysoce národní hudbu. Ještě jako student si poznamenal ve svém deníku, že by chtěl být: “Mozartem ve skladbě, Liszt v technice” a jeho přáním bylo: “ dokázat, že my Češi nejsme pouze výkonní, ale také tvůrčí hudebníci”

Narodil se 2. března 1824 v Litomyšli. Byl synem sládka. Hrál na piano a housle již od útlého věku. Smetana navštěvoval střední školu v Plzni v letech 1840-43.Poté studoval hudbu v Praze navzdory počátečním neshodám se svým otcem. Po studiích byl domácím učitelem v jedné šlechtické rodině a v roce 1848 mu Franz Liszt věnoval větší finanční obnos, aby mohl založit vlastní hudební školu.

V září 1855 mu tragicky zahynula čtyřletá dcera Bedřiška, kterou nadevše miloval. Když mu o devět měsíců umřelo další dítě, začal skládat Piano Trio. Tento kus je plný smutku a beznaděje. V roce 1856 se Smetana přestěhoval do Gothenburgu ve Švédsku, kde vyučoval, skládal a pořádal komorní recitály. V roce 1863, zpátky v Praze, otevřel novou školu, která byla zaměřena zejména na českou hudbu. V roce 1874 byl téměř hluchý, což byl následek syfilisu, který prodělal, ale přesto pokračuje dále ve své práci a skládá své vrcholné dílo Má vlast. Jako by nestačila jeho naprostá hluchota, Smetana dostal tetanus.

Jeho smyčcový kvartet E moll, Z mého života, první ze dvou kvartet, je autobiografické dílo. V roce 1883 se Smetana vlivem postupujícího stadia své nemoci, pomátl a byl převezen do psychiatrické léčebny v Praze, kde následující rok zemřel. Pohřben je na Vyšehradě.

Opery:

Č. Havránek (sexta)
B. Smetana - 1878

memorial tablet

Violin of Smetana


Zpět na úvodní stránku