ZA POZNÁNÍM DO NĚMECKA
(několik postřehů z posledního výměnného pobytu)

Naše škola pořádá již od svého vzniku výměnné pobyty mezi českými a německými studenty. A stejně tak tomu bylo i letos. 14. května přibližně v 8.30 jsme vyrazili v počtu 28 studentů za doprovodu sluníčka do Vilshofenu, malého bavorského městečka nacházejícího se nedaleko Pasova.
Cesta byla příjemná, ale poněkud dlouhá. V odpoledních hodinách jsme již byli netrpělivě očekáváni . Každý odjel se svým německým kamarádem či kamarádkou "domů", nejdříve se seznámit s jeho rodinou a prohlédnout si nejbližší okolí a i zbytek dne strávil v kruhu německé rodiny.
Úterý bylo ve znaku seznámení se školou, jejími studenty, způsobem výuky i se samotným městem Vilshofen. Den byl zakončen diskotékou.
Na středu byl naplánován celodenní výlet do Regensburgu. Cestou tam jsme měli možnost přenést se do časů antiky návštěvou stavby jménem Wall Halla, který připomíná antický chrám a kde se nacházejí busty slavných německých osobností. Nemohli jsme opomenout prohlédnout si tamější univerzitu. A proto, že se blížilo poledne, nepohrdli jsme obědem v menze. Nakonec jsme se mohli obdivovat krásám tohoto starobylého města, zejména chrámu svatého Pavla.
Ve čtvrtek ráno jsme poctili vilshofenské gymnázium svou návštěvou. Poté jsme se věnovali batikování a také surfování po internetu, kde jsme mohli mimo jiné shlédnout i jejich webovou stránku. Program čtvrtečního odpoledne byl organizován partnerskou rodinou.
V pátek ráno jsme se slzami v očích opouštěli Vilshofen. Avšak narozdíl od  cesty do Vilshofenu, kterou jsme podnikli autobusem, jsme nyní odjížděli domů vlakem. Odloučení netrvalo dlouho, protože nás naši němečtí přátelé za týden v Klášterci navštívili. Pobyt v Německu nebyl jen zábavou, ale i přínosem ke zdokonalení jazyka.

Mgr. Liesbet Cvrčková